Soukromí a evidence tržeb

Autor: Jakub Rainisch
Publikováno: 05 prosince 2016

bitcoin_accepted_here_printable

iniciativou Paralelní Polis, která deklaruje, že „neakceptuje a nikdy nepřistoupí na pravidla EET“ se, při tak masivním nasazení elektronického nástroje, který vstupuje do života všech občanů naší republiky, znovu objevily otázky ochrany soukromí. Výše zmíněná iniciativa se věnuje filozofii EET jako takové a předkládá veřejnosti výzvu k občanské neposlušnosti, kterou zdůvodňuje doslova takto:

„Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů.“

Jen tedy krátce a na okraj k výše zmíněné iniciativě. Na jedné straně lze rozumět obavám aktivistů, ale přitom je třeba reálně přiznat, že EET v dnešní podobě z tohoto pohledu žádnou hrozbu nepředstavuje. Souhrnná data o zákaznických preferencích stát pomocí EET neshromažďuje, a přitom zákazníci sami tyto informace pomalu na potkání dávají dobrovolně k dispozici výměnou za bonusy při nákupu, a to ještě často osobám o nichž a jejich záměrech a plánech, jak s uvedenými informacemi naloží, nevědí vůbec nic. Možná namítnete, že to je v pořádku, že se v tomto případě jedná o svobodné rozhodnutí, zatímco EET je nařízeno státem. Jenže z informací zasílaných do systému EET se zákaznické preference vyčíst nedají. Jedině snad preference o tom, kdy je zvýšená četnost transakcí. A v případě stravovacích služeb člověk nemusí být hacker nebo sociální inženýr tajně se nabourávající do centrálního systému EET, aby zjistil, že nejvíc transakcí bude mezi kolem oběda o pak večer po sedmé.

Bylo by ale bláhové tvrdit, že je celý systém zcela bezrizikový. Na jednom místě budou samozřejmě uložena data o tom, který podnikatel má jakou tržbu, a navíc jsou tyto informace upřesněny o lokalitu a čas. To jsou informace, které se také dají využít a proto doufejme, že zabezpečení centrálního řešení EET je zabezpečeno nejen proti útokům zvenčí, ale i proti zneužití samotnými úředníky. Bylo by do nebe volající drzostí, kdyby se například ukázalo, že na základě registrací obchodníků na daňovém portálu Ministerstva financí byly rozesílány registrovaným subjektům nějaké nabídky soukromých firem.

Další, a dodejme mnohem větší, riziko spočívá v nedostatečném zabezpečení některých řešení EET. Pokladna je non stop připojena k internetu a pokud je její zabezpečení nedostatečné, potenciální útočník se může dostat přes toto kritické místo nejen k informacím odesílaným v rámci evidence tržeb, ale i ke všem položkám na účtence a možná i třeba ke stavu skladu apod.

Hospodářská komora ČR testuje odolnost zařízení proti vnějším kybernetickým útokům a důrazně doporučujeme všem obchodníkům, aby tyto vlastnosti pořizovaného EET řešení v žádném případě nepodceňovali.

Finanční úřad asi příliš pochopení pro postoj Paralelní polis mít nebude. Pokuty nejprve snad menší a pak jistě větší, popř. uzavření provozovny, jsou reálnou hrozbou. Otázkou ale zůstává, jak se kontrola vypořádá s faktem, že v Bitcoin Coffee se neplatí korunami, ale bitcoiny, které podle stanoviska ČNB ze dne 10.2.2014

„…nemají charakter pohledávky držitele bitcoinů za jinou osobou, nejsou to tedy bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické́ peníze (podle § 4 zákona č. 284/2009 Sb. o platebním styku), ani peněžní prostředky ve smyslu ustanovení § 2 odst. 1 písm. c) a zároveň nepředstavuje žádnou platební službu ve smyslu ZPS provedení transakce v rámci protokolu bitcoin (např. zaslání určitého množství́ bitcoinů jinému uživateli protokolu).“

To by tedy znamenalo, že pokud provozovatel v daném místě neumožní platbu jiným způsobem než kryptoměnou bitcoin a bude v ní (a pouze v ní) důsledně uvádět i všechny ceny, že se bude jednat o velice zajímavý právní problém, jehož výsledek bude mít zásadní dopad na používání bitcoinů v ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *